GENEL ÖZELLİKLER

Embraco Kompresor


Maytag® buzdolapları 5 yıl süre ile güvenilir, kalıcı performanslı kompresör garantisi sunar. Kompresör; buzdolabının en önemli parçasıdır. Yiyecekleri soğuk tutma rolünü oynar.

Kaliteli Malzeme


Maytag markasına uygun kaliteteli malzemeler ile donatılmıştır. Patentli kapı fitili, çelik kasa kapı menteşesi ve dondurucu sürgüsünün iki kat uzun ömürlü olduğu test edilmiştir. Bu özellikler 300.000 açma ve kapa demektir..

Homojen Soğutma


Soğuk hava 45 derecelik açı ile tavana doğru üflenir. Bu sayede soğuk hava buzdolabı içerisinde dengeli olarak dağılır. Ayrıca üfleme tavana doğru yapıldığından gıdalar direkt olarak soğuk havaya maruz kalmaz ve soğuk yanması oluşmaz.

Monoblok İç Gövde


Buzdolabının iç gövdesinde ekleme veya birleştirme yoktur. Tek parça üretilen iç gövde sayesinde enerji kaybı yaşanmaz ve yiyecekler daha uzun süre taze kalır.

Parlak Led İç Aydınlatma


Bu üstün aydınlatma sistemi daha büyük enerji verimliliği ile daha az ısı üretir. Daha kolay görüş için buzdolabının ve su-buz pınarının içine konumlandırılmıştır.

Hassas Dokunmatik Kontrol


Hassas dokunmatik kontrol paneli modern bir görüntü aynı zamanda teknolojik açıdan sizlere kolay kullanım sağlar. Gelişmiş kullanıcı arayüzü sayesinde teknolojiyi mutfağınıza taşır.

Geniş 0 ºC Şarküteri Çekmecesi


Bu özel bölüm normal buzdolabı bölümünden 4 ºC daha soğuktur. Bu sayede şarküteri ürünleri 1 haftaya kadar saklanacak, et ve peynir ürünlerinin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Spill-Catcher™


Cam raflardaki özel havuz benzeri yapı sayesinde dökülen sıvıların alt raflara akması engellenir.

Adapte Defrost™


Buzdolabının son 8 gün içerisinde en yoğun kullanıldığı saatleri tespit eder ve defrosta bu saatler dışındaki zamanlarda geçer. Böylece ciddi boyutlarda enerji tasarrufu yapar, yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlar.

EcoConserve™


Maytag Buzdolapları yüksek enerji verimine sahiptir, aynı kapasitedeki buzdolaplarına göre daha az enerji tüketir

Freshlock™


Çekmece üzerinde bulunan nem ayarı tufllarıyla, bölüm içerisindeki nem kontrol altına alınır. Yapraklı ve kabuklu gıdalara daha uzun süre taze kalacak ortam oluşturulur.

SmoothClose™


Özel yay sistemi ile derin dondurucu kapısının yumuşak bir şekilde kapanmasını sağlar. 300.000 defa açma/kapama testi yapılmıştır.

Opsiyonel Buz Makinesi


Derindondurucu altta olan tüm modellerde isteğe göre buz makinası takılabilir.

Anti Fingerprint


Üzerinde parmak izi bırakmayan, gerçek paslanmaz çelik dış yüzey.

Özel Kapı Menteşeleri


Kapı mentefleleri krom kaplı paslanmaz çeliktir. Kapılara yapılan yüklemelerde esneme ve sarkma olmaz.

Kolay Hareket


Maytag Buzdolapları altında bulunan 4 adet tekerlek ile cihaz çok rahat ileri-geri hareket ettirilebilir. Bu şekilde cihazın arkası kolayca temizlenir.
* 1983 Yılında Kurulmuştur.
* Maytag Buzdolapları, 2001 yılında satın aldığı AMANA firmasının, ABD’nin IOWA eyaletindeki fabrikasında üretilmektedir.

TÜM GIDALAR İLK GÜNKÜ GİBİ TAPTAZE
Maytag buzdolaplarını diğer markalardan ayıran en büyük özellik; yiyecekleri hijyenik şartlarda, besin değerlerini ve tatlarını kayıp etmeden en uzun süre koruyacak özel bir sisteme sahip olmasıdır. Ayrıca maytag buzdolapları içerisinde bulunan farklı sıcaklık zonları sayesinde, yiyecekler ilk günkü tazeliğinde ve tadında saklanmaktadır.

Gıdalar saklanırken yapılması ve yapılmaması gerekenler;
Et ve Balık havayla temas› tamamen engellenecek şekilde (cam kap yada buzdolabı poşeti içinde) saklanmalıdır. Meyveler, kabuklu gıdalar (elma, portakal, limon vb.) düşük nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalır. Kabuklu gıdalar yıkanmadan veya yıkanmışsa iyice kurulandıktan sonra buzdolabında saklanırsa daha uzun süre taze kalır. Sebzeler (marul, ıspanak, maydanoz vb.) Maytag Buzdolabının sebze bölümünde daha uzun süre taze kalır. Bu bölümlerde nem ayarı istenildiği gibi ayarlanabilir.

Sebzeleri yıkamayınız. Sebzeliğe eklenen her türlü nem ürününüzün çabucak bozulmasına sebep olabilir. Şarküteri ürünleri şarküteri bölümünde saklanmalıdır. Derin dondurucudan özel bir kanalla üflenen soğuk hava, bu bölümün taze gıda bölümüne göre 4 ºC daha soğuk tutulmasını sağlar. Böylelikle bu bölüm 0 ºC’ye ayarlanabilir. Bu sistemdeki en önemli nokta, özel kanalla getirilen soğuk havanın direkt yiyeceklerin üzerine üflenmeyip, iç içe geçmiş iki raf sisteminin arasında dolaştırılmasıdır. Böylelikle gıdalarda soğuk yanması, kararma veya kuruma görülmez. Bu şekilde etler, deniz mahsulleri, peynir gibi yiyecekler nem kaybedip kurumazlar. Yumurtalar sivri tarafı alta gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliği korunur ve diğer yiyeceklerin kokusunu alarak tadı bozulmaz. İhtiyacınız olan kadar yumurtayı dışarı çıkarmalısınız.

Yumurta kabını buzdolabından dışarıya çıkartıp bekletirseniz, yumurtalar üzerinde yoğuşma olur ve ıslanan yumurtalar daha kısa sürede bozulur. Sıcak yemek kesinlikle buzdolabına konulmamalıdır. Sıcak yemekten çıkan buhar evaparatöre yapışıp koku yapar. Ayrıca diğer ürünlerimizin bozulmasına ve buzdolabının fazla enerji tüketmesine sebep olur.

Çeşitli gıdalar için tavsiye edilen saklama koşulları;
0 ºC - Günlük et, balık, dilimlenmiş şarküteri, peynir
5 ºC – Yoğurt, ambalajlı şarküteri
-18 ºC – Dondurulmuş ürünler
4 ºC – Meyve
1 ºC - Süt